left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

1 - 8 Martie

Unde ti-ai petrecut concediul, vacanta. Ce ai vazut interesant prin lume. Vrem sa stim si noi.

Mesajde stefania » Mie Mar 12, 2003 3:13 pm

cu multe din ceea ce ai scris sunt de acord, Arty, dar asta nu schimba cu nimic imaginea femeii din Romania, femeia secolului prezent, caci de ea vorbesc, imaginea ei in societate printre altele, este vorba de femeia care stie ce vrea, care stie sa-si tina viata in propriile maini fara a depinde de cei din jur, care implicit nu permite a se ajunge la ceea ce vorbeam mai devreme- violente conjugale, etc.da, nimeni nu poate fi perfect, dar acum femeia are sansa de a face mai multe pt. ea, ceea ce mamele noastre nu au reusit. buna convietuire nu inseamna sa ne raportam mereu la cel de langa noi-partener de viata. ceea ce vad eu in occident mi se pare extremism, asta e parerea mea, iar cele care au contacte mai dese cu el au inceput sa adopte aceasta "moda", poate lucrurile nu stau chiar asa, dar privind din afara cam asa vad eu. societatea noastra pune destule piedici celor mai indraznete dintre noi si asta inseamna ca mai avem de luptat pt. un statut egal macar cu celelalte femei din alte tari.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Dum Mar 23, 2003 12:03 am

ROBY !
Daca se constata ca un subiect deschis nu mai este de actualitate - cum e cazul acestuia - 1-8 Martie - care pina in 2004 nu mai avem ce face cu el - cum il faci sa dispara ......
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Dum Mar 23, 2003 12:16 am

daca nimeni nu mai scrie la acest subiect el merge in coada si ramane acolo
dupa cum ai observat mesajele la care exista un raspuns sunt primele, iar cele la care nu s-a raspuns merg in coada
se pot dezactiva subiectele, ele existand in continuare insa nu se mai poate raspunde la ele, se pot doar citi
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Dum Mar 23, 2003 12:51 am

Si daca cineva vrea sa mai raspunda, insa dupa o lunga perioada?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Dum Mar 23, 2003 12:56 am

Imi place ca "tinem aproape" - roby stie ce inseamna asta ?
Suntem trei utilizatori care ne-am inghesuit aici - deplasarea ...si prin alte "cimpuri" de discutii .. :D
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Dum Mar 23, 2003 1:03 am

da, o sa ramana subiectul deschis
dupa cum vezi subiectul Mos Nicolae e la coada, probabil pana la sf. anului acolo va ramane :)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

transformare 1-8 Martie in 27-28 Aprilie (Sf.Pasti)

Mesajde dancor » Dum Apr 06, 2003 8:38 pm

Va propun sa transbordam aceasta pagina spre urmatoarea mare sarbatoare care se apropie - Sfintele Sarbatori de Pasti - si sa incerce fiecare, in citeva cuvinte sa ne spuna cum se pregateste de sosirea acestor sarbatori, carora, nu-i asa,nu le putem diminua importanta , mai ales ca indiferent religia - ebraica , catolici , protestanti , ortodoxi - vor parcurge aceasta sarbatoare in decursul acestei luni - pina odata si odata inaltele fete bisericesti vor ajunge la concluzia ca ISUS HRISTOS, FIUL DOMNULUI a fost unul pentru toti , s-a nascut odata , a murit odata , si a inviat odata - si ca asa cum Sf.Sarbatoare a Craciunului ( nasterea lui ISUS ) se sarbatoreste odata de catre toate religiile, asa se va intimpla si cu Pastele - ce parere aveti ?
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Apr 06, 2003 10:20 pm

Cred ca ati putea deschide separat un nou subiect numit "Pasti 2003" sa zicem... dvs alegeti.Sa nu amestecam cu 1 si 8 martie.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Joi Apr 10, 2003 10:34 pm

Esti simpatica - intotdeauna te afli in partea de baricada care are tendinta sa reprezinte opusul.
Cind am facut propunerea mi-a trecut prin cap ideea insa am considerat ca facem economie de pagini , lasam impresia ca o pagina este mai activa.
Chiar te-as ruga sa te uiti la nr.de mesaje de la cite un subiect si ai sa vezi cam care este situatia.
Aceasta a fost ideea mea cind am avansat propunerea.. aceasta ramane deschisa - sa vedem si alte opinii - in final minoritatea se va supune - OK!
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 12, 2003 12:22 am

Ma situez in polul opus tuturor pt a diversifica optiunile.Am si deschis eu un subiect, pt ca a trecut o perioada si nu a deschis nimeni. Chiar sotul meu a vrut sa fac un chestionar despre sacru si profan pe timpul Pastelui, dar nu a avut timp.Pe mine ma poate inpira o idee, dar nu preiau niciodata ad literam , nu plagiez si multumesc celor care m-au inspirat.Asa ca multumesc ca ati avut aceasta idee despre Pasti, oricum ar fi deschis cineva subiectul, caci nu e ceva obscur ci topic generos si vorba aceea- a planui si a realiza sunt doua chestiuni diferite. Eu am pus problema in vorbele mele, dar ideea este veche (despre sacru si profan) si o groaza de oameni au gandit-o, nu numai eu, sotul meu, Eliade, etc.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Sâm Apr 12, 2003 8:43 pm

..... deci dupa cate am inteles eu, deocamdata raman aici si astept sa se deschida pagina noua despre PASTE ! .. iti las tie onoarea de a alege titlul , in consecinta deocamdata la aceasta ora ma mut pe alta pagina :arrow:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Apr 13, 2003 8:53 pm

Ah, vezi ca am deschis un subiect, la vacante si sarbatori parca, la alt forum!:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Sâm Mai 17, 2003 10:38 pm

Acum scriu numai ca sa ma aflu in treaba si sa stabilesc un record - acum la ora 9,36 cind inchid aceasta rubrica pe pagina Aiudeni de peste tot , indiferent ziua in care este scris ultimul mesaj apare numai numele - dancor - deci ....... URA si la gara ! - aiudenii stiu cred despre aceasta vorba - daca nu sa va povestesc - in spatele garii din Aiud era u cladire care avea in ea un restaurant - si de citeori aiudenii din imprejurimi aveau vreo bucurie sau ceva de alinat - spuneau expresia - URA SI LA GARA - care de fapt era un sprit !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Dum Iun 29, 2003 12:38 am

ania are poze noi :)
tot creste ... si se face tot mai frumoasa :)

http://www.aiudonline.ro/ania

nu-i asha ca mi-ar sta bine si mie cu un copil? :oops:
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Iun 30, 2003 11:44 am

Ei, Robi, Robi, de ceva vreme vorbesti despre urmasi care sa preia munca la Aiudonline... sper sa nu ne faci o surpriza si sa-ti iei concediu de paternitate ;-)!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Iun 30, 2003 12:46 pm

:) cine stie? ... da mai este pana atunci
trebuie crescut si copilul ala :)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde dancor » Dum Iul 20, 2003 2:07 pm

Aici este slaba miscare, poate tocmai pentru faptul ca nu ne aflam in nici o perioada de sarbatori care sa motiveze o revigorare a accesului.
In consecinta va spun urmatoarele( viza-vi de ideea anterioara - roby - baby - se leaga nu? )
< Atunci cand nimic nu este sigur, totul este posibil >
< Timpul pierdut nu mai este regasit niciodata >
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Vin Feb 27, 2004 1:42 pm

darurile si atentia de 1 si 8 Martie sã vã aducã primãvara în suflet

AiudOnline.ro si Robilix.Com

http://www.aiudonline.ro/martisor
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Vin Feb 27, 2004 2:51 pm

multumesc lui "Aiudonline" si lui "Robilix.com" pentru urare.
Daca tot am reinviat subiectul, eu tot nu m-am lamurit complet
cu obiceiurile de martisor din Ardeal :?
s-ar putea ca acestea sa fi apus de mult, dar, oameni buni,
tineri si mai putin tineri, cine si cui da martisor la Aiud? :shock: :twisted:

cat de frumos se vor distra fetele anul acesta, mai ales ca frumosul Cupidon inca mai are putine influente,nu? :twisted:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Feb 28, 2004 10:51 pm

Aici (Finland) nu exista... eu o sa muncesc... e iarna si frig... sa mai adaug ce Martisor sarbatoresc? :-( Stefy, stii ca sunt Babele... din 1 pana in 9, iti alegi cate o zi si in functie de cum este vremea atunci si cum decurge ziua asa iti va merge si restul anului. Desigur, ziua trebuie aleasa dinainte... Babele parca semnifica si lupta primaverii cu iarna. Daca gresesc, imi cer scuze.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vacante, sarbatori, concedii, calatorii ...