left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Halloween

Unde ti-ai petrecut concediul, vacanta. Ce ai vazut interesant prin lume. Vrem sa stim si noi.

Cunosti semnificatia Halloween-ului?

Ziua Pacalelii
0
Niciun vot
Ziua Dovlecilor
0
Niciun vot
Ziua Tuturor Sfintilor
3
100%

Voturi totale : 3

Halloween

Mesajde arty fact » Lun Oct 27, 2003 10:41 pm

Inceputul de saptamana marcheaza apropierea unei sarbatori putin cunoscute la noi, cel mult importata aici prin aspecte comerciale si de suprafata. Ce este totusi "Halloween"-ul si care sunt semnificatiile lui?

Putem trasa temporal trei surse in care s-au originat principalele sale sensuri, incepand cu perioada romana si continuand cu cea celtica si crestina. De la un festival pagan al toamnei, perioada 31 octombrie - 2 noiembrie s-a dezvoltat in comemorare crestina a celor disparuti, confruntare cu supranaturalul si elementele ce inspira teama, slavire a sacrului si, in prezent, a farselor copilaresti marcate de rasplati delicioase (America), atenuand sau dimpotriva mistificand vechile sensuri. Halloween-ul ca "zi a recoltei" se regasea si in cultura celta in care 1 noiembrie insemna Anul Nou, incheierea sezonului cald si instaurarea perioadei reci, intunecate a iernii. Ulterior, catolicii vor numi ziua de 1 noiembrie drept Zi a Tuturor Sfintilor (All Hallows - de unde si denumirea cunoscuta azi). Ceea ce sarbatorim noi in prezent ca "zi a mortilor" (sau "Ziua Iluminatiei") era in trecut celebrat pe 2 noiembrie. Religie imbinata cu spirite, moarte, fantome se traducea in practici de costumare in ingeri sau demoni, ardere de ruguri mari pentru purificare si pastrare a caldurii.

De "Ziua Iluminatiei", aiudenii isi vor vizita mormintele, le vor curata, aranja si decora cu lumanari ale caror lumini creeaza un spectacol de noapte feeric si silentios. Acelasi obicei se urmeaza si in zonele spaniole (exemplu: Mexic) intr-o atmosfera mai putin grava si mai mundana, caci rudele isi asteapta spiritele comemorate sa-si viziteze locuintele in care au trait si sa se bucure de altarele improvizate in cinstea lor, ornamentate cu fostele obiecte preferate, fotografii, flori, bomboane...

Din randul contemporanilor copiii par foarte incantati de glumele facute vecinilor cu acest prilej, colindatul pentru dulciuri, mastile menite nu atat sa sperie, cat sa amuze. Accesoriul preferat este dovleacul portocaliu, "sculptat" de maruntaie si adapostind o lumanare a carei lumina se reflecta noaptea, prin chipul zimtat de cutit. Legenda afirma ca dovleacul portocaliu e personificarea englezului Jack O'Lantern, al carui suflet, respins de cer cat si de iad, e condamnat sa bantuie Pamantul cu felinarul sau...

O evaluare mai reusita a gradului de atractie al romanilor (aiudenilor) vis-a-vis de aceasta manifestare autumnala va fi posibila in functie de asimilarea obiceiurilor americano-europene si, de ce nu, adaugarea propriei creativitati si traditii.

surse informative: http://www.encarta.com
http://www.holidays.net
Arty Fact, 27 Oct. 2003
Ultima oară modificat de arty fact pe Joi Oct 30, 2003 1:38 pm, modificat 1 dată în total.
never say never
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Oct 30, 2003 1:28 pm

Salutare, vad ca Robi a impodobit pagina cu Jack O'Lantern... asa mai da, ne pregatim de Halloween! ;-) Stefania, crezi ca Bucurestiul e mai atras de aceasta sarbatoare decat cei din Transilvania?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Joi Oct 30, 2003 3:32 pm

nu sunt chiar atat de documentata in aceasta privinta, dar voi scrie cateva pareri, totusi. daca nu ma inseala "simturile", cred ca tineretul din Ardeal, din marile orase si nu numai se distreaza la fel de bine ca si cel de aici, poate chiar mai bine, pentru ca oamenii difera de la o regiune la alta. in afara de partea cosmetizata a sarbatorii - cu petreceri in baruri,unde participa toata lumea mondena a orasului,ca doar mai apoi se vor face si statistici :twisted: cine a fost in cutare loc, cu cine, daca s-a distrat, cum s-a distrat; bal mascat, carnavaluri,...mai stiu eu?- cred ca si cei micuti isi organizeaza manifestari specifice, instruiti la scoala, mai ales.
pe mine una nu ma intereseaza participarea in stil american mai mult, la aceasta sarbatoare de care nici nu stiam pana acum cativa ani(poate ar fi trebuit sa stiu :? ), voi merge sambata la cimitir la tatal meu si ma voi ocupa de tot ce trebuie facut, in spiritul sarbatorii de comemorare a mortilor. pana acum nici de asta nu prea stiam, aici nu prea se respecta traditiile iar cei care o fac sunt mai varstnici si o fac in mai multe feluri deosebite de regiunile de unde provin.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Oct 30, 2003 9:53 pm

Da, in luna noiembrie chiar am de comemorat (bunicii), dar fiind ziua tuturor disparutilor, sper ca familia (in sens larg) ramasa acasa sa puna flori si lumanari si din partea mea, pt toti ai mei: bunici, parinti si strabunici.Sotul meu imi povestea ca bunicii sai ii crestau dovleac de cand era mic. Daca asta se intampla la tara si inainte de revolutia '89, inseamna ca or fi existand ceva traditii populare referitoare la acest eveniment sau perioada, nu stiu...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

hey

Mesajde andreea17 » Joi Mai 04, 2006 10:58 pm

Eu am salbatorit Halloween anul asta si a fost foarte frumos. Halloween nici in Sua nu e numai despre costume si trebuir din astea. Copii mici se imbraca in diferite costume dar adulti gasesc Halloween-ul inca o ocazie pt. o reuniune de familie sau adolescentii se aduna la casa vreunui prieten si se distreaza in fel...american....dar mie imi place distractia romaneasca.!
Am fost la vecini si ei ne-au dat bomboane, desi eu sunt prea mare si ar fi trebuit sa stau acasa, am preferat sa ma duc "trick 'r Treat?"
Acum ma bucur ca am mers!
Knowing how we die, we know how we live!
andreea17
Membru Junior
Membru Junior

Înapoi la Vacante, sarbatori, concedii, calatorii ...