left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Vacanta de primavara

Unde ti-ai petrecut concediul, vacanta. Ce ai vazut interesant prin lume. Vrem sa stim si noi.

Vacanta de primavara

Mesajde arty fact » Sâm Mar 29, 2003 6:32 pm

Am impresia ca se apropie vacanta de primavara.Mai e tot doua saptamani? Sunt curioasa pe unde petrec elevii ast timp, cum se prepara lumea pt Pasti, samd.Aici, in Finl, exista obiceiul unei saptamani dedicate schiului (hiihto loma) iar prin mai, cateva zile sunt libere pt Vappu, un fel de 1 mai, cu iesire la picnic in parc, pe faleza, la o betzie primavaratica. Studentii cu shepcute albe sau uniforme colorate, pline de etichete, aratand ca pilotii de formula 1, organizeaza concursuri ciudate, beau cidru si merg la concerte locale. E frumos.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Dum Mar 30, 2003 4:44 pm

pai in vacanta de pasti nu shtiu ce o sa fac :) oricum nu-mi place sa-mi fac planuri ... e mai bine in ultimul moment . nici de 1 mai nu shtiu ce o sa fac :) poate o sa fiu in alba iulia poate o sa fiu in aiud . nu shtiu ... hmmm betie primaveratica ... hmm ... suna bine :) anii trecuti mergeam de 1 mai in alba pe mamut (un deal de 700m chiar de langa alba iulia) . era fain :) mancare , bautura , muzica , distractie ... sti cum e :D
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Mar 31, 2003 12:52 pm

E, uite chiar ca nu stiam.Ce e cu traditia Mamutului?:-) (afara de ceea ce ai enumerat deja...)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

mai am colegi de suferinta?

Mesajde stefania » Sâm Apr 05, 2003 10:17 am

iata dragii mei aiudeni ca sunt si in week-end alaturi de voi si asta pt. ca anticipez "vacanta de primavara", cati dintre voi presteaza azi la locul de munca pentru liberele de Pasti? voi mai avea de suferit inca 2 sambete de acum incolo si simt ca ma apuca groaza :tocrazy: dar cine sta de Pasti 9 zile acasa, sa ma tot odihnesc :hyhi: ca altceva ce am de facut :idea: :?:
din pacate voi sta acasa, prietenul meu neavand aceleasi favoruri de care beneficiez eu :plangi: deci vom fi departe de Ardeal, dar cu sufletul acolo :heart:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 11:39 am

Groaznic... si asta e cazul cel bun!Aici ninge de numa' si nu stiu pe unde o sa iesim in weekend, caci si finantele s-au subtiat. Insa de Pasti... sper sa merg la St Petersburg... exista o sansa...hihihi!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Dum Apr 06, 2003 1:03 am

Mare bucurie ca se apropie "vacantele"de primavara !
Totusi eu unul nu inteleg , este cumva cineva dintre dvs.in rindul elevilor? sau poate in rindul cadrelor didactice ( atunci se mai explica )!
Stefania - 9 zile libere de Pasti ? dar ce fel de serviciu este acela care iti acorda o asa gratuitate( chiar si recuperabila ) -inca nu am vazut patron care sa faca pomana (chiar daca este statul) !
Daca stau sa analizez bine parca am auzit-o si pe nevasta-mea spunind ceva de un nr.de zile libere de pasti .. o fi d.le,o fi !
Eu unul ma bucur pentru toti cei care se bucura de aceasta mini vacanta, si regret ca nu pot si eu sa fiu ca voi .... pentru simplul motiv ca eu sunt liber sau ocupat functie de ce si cum vreau eu .. fara sa-mi comande nimeni.. si nici nu va puteti da seama ce senzatie extraordinara este aceea cind nu trebuie sa dai socoteala nimanui ...
Se punea la un moment problema organizarii unei intilniri pe VIU a membrilor forumului "aiudonline" ... ia analizati - daca tot stati singuri pe acasa - cum ar fi daca am face un Pasti la Aiud - ne facem chiar un bener cu titulatura noastra < AIUDONLINE - Aiudeni de pretutindeni...unitiva >
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Apr 06, 2003 11:13 am

Da, ar fi fain. Si noi, romanii de prin Helsinki ne vom intalni probabil. Anul trecut stiu ca unul din baieti s-a apucat sa coaca cozonac. Toti am mancat cu pofta, pt ca femeile nu stiau sa faca asa ceva si pt ca ne era un pic dor de casa. Vopsea de oua nu am prea vazut aici, insa se vand tot felul de decoratiuni mici din hartie, plastic, atza( puisori galbeni, oua pictate de hartie si de agatat pe crengute)... ce-i drept pt un roman e mai gustos oul rosu, adesea vopsit cu prostii ne-ecologice.Ce mai, asa am fost obisnuiti.:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Mar Apr 15, 2003 11:58 am

Buna!
Chiar de Pasti i-mi vine un grup de turisti asa ca pana fac o pauza mai lucrez si eu putin.Insa la udat ma voi duce cu fiul meu de un an si doua luni :bebe:, asa ca am sa fiu cel mai MANDRU tata din lume (Rimetea) :D :lol:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Mar Apr 15, 2003 12:16 pm

d-le Dancor, chiar statul imi ofera astfel de "gratuitati" cum spuneti dumneavoastra, dar platim pentru ele, nu stiti ca nu da fara sa ia ceva in schimb? adunate cu sambete, duminici, 1 Mai, etc. se fac cred ca 9.
Arty, ai uitat de ouale vopsite in coaja de ceapa? sau numai acasa au farmecul acesta?
va invidiez, dl. Levente, chiar daca o sa si munciti, o sa aveti un Paste frumos!
aici nu se "uda" dar anul trecut am fost in Ardeal si am fost si eu udata. :D
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Apr 15, 2003 12:23 pm

Mi-a picat vacanta in St Petersburg, deocamdata. Poate la vara...:-(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Mar Apr 15, 2003 1:01 pm

Multumesc mult Stefania, cred ca toata lumea poate avea un Paste fericit indiferent in ce situatie este.De accea sunt sigur ca si Tu vei avea un Paste fericit si frumos.
Inca un lucru sa clarificam, te rog scrie doar "Levente" pentru ca i-mi ajunge din cuvantul domn la firma unde lucrez. :) :wink:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Mar Apr 15, 2003 2:31 pm

imi pare rau Arty, sunt convinsa ca ar fi fost ceva deosebit, dar orasul nu fuge nicaieri :lol: pana la urma sper ca vei ajunge.
sunt de acord, Levente, eu sunt cateodata prea politicoasa, dar asa mi-e felul, Paste frumos pt. mine inseamna sa simt spiritul sarbatorii, sa-mi gasesc linistea sufleteasca alaturi de cei dragi si pt. ca sunt mai traditionalista; prietenul meu e si mai si, dar din pacate in capitala nu prea poti simti asa ceva :( eu de ex. voi vopsi numai oua rosii, nu-mi place curcubeul pe masa, cozonac nu stiu daca ma incumet, dar o am pe mama aproape, in schimb nu voi scapa de pretentiile culinare ale "consortului" si va trebui sa ma supun :twisted:
sper sa nu fie prea monoton :!:
Arty, ii sarbatoresti ziua onomastica sotului tau duminica?
eu cred ca voi scapa! :wink: (il cheama si Florin)
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Apr 15, 2003 6:57 pm

Ah, ce-am mai uitat... e si el o floricica, dar deobicei nu sarbatoresc onomasticile.De ce ar trebui Floriile sa fie mai deosebite decat alte sarbatori de nume? Si nici nu mi-au intrat inca banutzii mei:-((((, asa ca nu pot sa-i iau nimic!N-am mai facut niciodata cozonac, dar o sa incerc acum.Sper sa nu ma fac de ras in fata a 16 invitati (cam atatia avem sambata).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Apr 16, 2003 8:23 am

dar n-am spus ca ar fi mai deosebita, eram curioasa cum petreceti voi acolo, dupa cate am inteles tot cu romani. succes la cozonaci, Arty, dupa ce reteta ii faci!?
:hyhi: :hyhi: te pomenesti ca incepem sa schimbam retete :hihihi: :mamaigandesc: :hihihi:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Apr 16, 2003 10:18 am

Apai, o reteta de la mama soacra si ma mai uit pe google sa ma documentez!;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Mie Apr 16, 2003 10:35 am

Stimate doamne

Ati auzit de "Halyas", "Hamuszsak", cozonac "Somodi" sau "(k)Cremes" ?
Zic cele mai bune prajituri din lume :!: :!: :!:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 16, 2003 11:26 am

Haiosul mi se pare dificil de mancat pt ca are prea multe foi, in schimb mama facea un cremes grozav!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Mie Apr 16, 2003 12:20 pm

Cozonacul Somodi este tipic facut la Rimetea.
Se intinde aluatul pe intreaga masa (ca o placinta mare) si se impeteste pana ajunge la marimea unei paini de casa.Binenteles la fiecare impletire se unge aluatul cu o crema facuta cu scortisoara, unt si ... :?: .
Cozonacul impletit se pune in cuptorul pregatit. si in 2 - 3 ore daca nu s-a prajut :) se scoate si se ... . :?:
Pofta mare. :wink:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Mie Apr 16, 2003 2:24 pm

Levente, era frumos din partea ta sa scrii reteta integral :wink:
bine ca te-ai oprit, ca imi lasa gura apa, eu sunt innebunita dupa dulciuri, de oricare, mai ales cele facute-n casa :whoaw:
mi-e dor si mie de prajiturile si celelalte facute de bunica, din pacate acum nu mai poate sa faca nimic pt. ca e oarba :cry: "socrela" in schimb a facut anul trecut o gramada de specialitati, dar am uitat sa-i cer retetele :banghead:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Apr 16, 2003 5:03 pm

Saracuta bunica, ar trebui sa-i faci tu ceva bun, Stefania! Cat s-ar bucura... in fond oricat de buna ar fi mancarea si bogata masa, daca nu ai cu cine sa sarbatoresti e trist si grav! Imi cam suna si mie, ca din 16 invitati doar 7 au confirmat ca vin, multi plecand spre Ro, unde ouale rosii sunt mai bune, cozonacul deasemenea, etc.:-(... :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Vacante, sarbatori, concedii, calatorii ...