left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Aiudeni, haideti sa facem ceva pentru Aiud

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Aiudeni, haideti sa facem ceva pentru Aiud

Mesajde robilix » Mar Noi 23, 2004 11:08 am

Haideti sa facem ceva pentru Aiud, atat pe varianta online cat si real!

Astept ideile voastre, chiar daca nu sunteti in Aiud momentan ... astept colaborari/idei din partea unor insitutii, fundatii, persoane care doresc acest lucru.

Impreuna poate reusim sa ne miscam si noi cultural, social ... in orice domeniu.

Cea mai interesanta idee, si care va fi pusa in practica va fi premiata cu o diploma speciala :)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde robilix » Mar Noi 23, 2004 11:20 am

O sa vin eu cu primele idei :) ... realizabile numai cu ajutorul altora:

1. O revista AiudOnline, lunara, in care sa apara articole de pe Forumul AiudOnline, sarbatoritii lunii de la "aiudeni de peste tot", cateva poze din galerie, cateva bancuri, etc etc. . Pentru aceasta ar fi bine implicarea catorva liceeni, din fiecare liceu ca sa avem stiri si de acolo.

2. Concursul de Craciun exista. Ce ziceti sa facem o sectiune separata unde fiecare aiudean sa trimita cate o lucrare? Copii, tineri, oameni mai invarsta, chiar daca nu sunt in domeniul artei .... ajunge conditia sa fie aiudeni :) Pe o hartie A4, un mic desen si cateva cuvinte de Craciun, cateva urari ... si sa facem din acesta o expozitie.

3. Putem face si e expozitie cu felicitari de Craciun trimise de Aiudeni din intreaga lume. Va pot da o adresa, unde sa trimita fiecare o felicitare de Craciun cu un gand bun pentru aiudeni. Felicitarile sa le expunem intr-un mod sa se vada si felicitarea si randurile de pe spate.

acum astept ideile voastre,
robert
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde kinsey » Mar Noi 23, 2004 3:14 pm

Ar fi o chestie cu revista aiudonline :).. Sa fie si cu o anumita tenta politica, nemultumiri, lucruri nespuse, cereri... un soi de Big Brother al administratiei locale.. Cineva trebuie sa ii urmareasca, nu?

Sa mai aiba oferte de locuri de munca pt tineri si nu numai.. alte idei adaugati voi :) ..important e sa devina un lucru de nelipsit pt aiudeni, nu doar ceva de hobby
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Noi 23, 2004 3:29 pm

AiudOnline nu a facut si nu va face niciodata politica :)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde robilix » Joi Noi 25, 2004 7:55 pm

cam putini care vor sa faca ceva :(

oare fiindca e munca benevola?

Sau a trecut prea putin timp? ... pacat
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde kinsey » Joi Noi 25, 2004 10:39 pm

poate nu are lumea idei.. anyway nu prea multi useri activeaza pe forum :|.. foarte putini aiudeni au habar de cum sa foloseasca asa ceva, majoritatea is acuma pe la facultati.. de aceea in vacantze e cel mai activ forumul
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde misu » Dum Noi 28, 2004 4:53 pm

Am creat TAXI AIUD, special pentru Aiud !

e drept ca asta se intimpla acum un an si multi sunt dornici de ceva mai de actualitate iar altii ar spune ca este o initiativa in interes personal, dar cei ce au colaborat la realizarea si punerea in practica a proiectului TAXI AIUD stiu ca: " S-a facut pentru AIUD ! "

"SF
Membru Junior
Sa mai aiba oferte de locuri de munca pt tineri si nu numai.. ..important e sa devina un lucru de nelipsit pt aiudeni, nu doar ceva de hobby"

corespunde?

alte proiecte ... toate la timpul lor !
misu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde hiperion » Dum Noi 28, 2004 6:44 pm

ma gandeam daca tot un mai avem cinema in aiud ...ce ar fi sa incercam sa facem un ....CARCINEMA.....cred ca ar fi o noutate pentru aiud si ar priende aceasta idee
numai ca pt asta trebuie gasiti sponsori,trebuie un teren mai mare ...care se poate gasi si ...ce mai trebuie ....
niste investitii serioase
dar aiudenii merita tot ce este mai bun,si sunt convins ca ar fi receptivi la asa ceva
sa ai puterea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat si de a schimba ceea ce itit sta in putere....
hiperion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Dum Noi 28, 2004 7:07 pm

o idee super.

Am putea face petitie la primarie, sa se mute groapa de gunoi sa se extinda zona rezidentiala, si pe locul ala sa se faca cinematograf in aer liber?.. cu loc si pt concerte - scena, etc.
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde misu » Dum Noi 28, 2004 8:25 pm

parerea mea este ca ar fi mult mai usor de realizat o "restaurare" a vechiului cinematograf (din micro) care ... stie cineva ce adaposteste acum?

nu incap masini e drept, dar concerte si alte activitati de natura culturala ar putea fi sustinute in incinta !
misu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Dum Noi 28, 2004 11:58 pm

hmm, dar sa ne intrebam.. se mai duce lumea la cinematograf?

de ex.. PSD au facut noile sali de sport si nimeni nu se duce la 300 de mii /ora..

majoritatea tinerilor vad filmele cu 1 luna inainte sa apara in cinematografe.. deci se va duce cineva ?.. nu critic, doar astept pareri
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Lun Noi 29, 2004 10:54 am

ma bucura ca totusi a inceput sa scrie lumea la acest subiect

felicitari pentru taxi misu, chiar avea nevoie aiudul de asa ceva

hiperion, e buna ideea, insa de ce carcinema? suntem la un asa nivel in aiud incat sa mergem cu masinile la cinema?

lumea s-ar duce la cinema, daca este un cinematograf de calitate, cu filme de calitate. cu o buna administrare ar merge. poti avea cel mai tare filme cu 1 an inainte sa apara, ... tot nu e aceasi senzatie sa te duci la cinema.

300 mii / ora? ... whow ... nu stiam ... dar mi se pare scump, orice ai putea face in acea ora.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde misu » Lun Noi 29, 2004 9:25 pm

nu ca as fi eu un fan al cinema-ului dar : o sala cu max 50 locuri, o inclinatie adecvata, ecran format 6:9, sunet surround, scaune confortabile cu suport pentru bautura (racoritoare bineinteles), etc, etc ... stiu si eu, poate ca ar ridica din fotolii (sau din fata calculatoarelor), cinefilii de ocazie ! nu ?
misu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Mar Noi 30, 2004 9:54 pm

LOL !
si cand se amortizeaza o astfel de investitie intr-un oras "prosper" cum e Aiudul?
Probabil se amortizeaza cum s-au "amortizat" si cele 2 cinematografe din Aiud.
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde misu » Mar Noi 30, 2004 10:28 pm

parca era :
Haideti sa facem ceva pentru Aiud
si nu "Hai sa mai gasim un instrument de jecmanire a Aiudenilor !" nu ?
nu de alta dar din alea sunt destule
misu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Noi 30, 2004 11:10 pm

voi observati ca cei care vrem ceva pentru aiud nu mai suntem in aiud?

aiudeni, trezirea .... e nevoie si de voi

claudiu, e vorba de viitor, sau tu vezi aiudul la fel pentru zeci de ani de acum incolo? trebuie inceput cu ceva mai modest, si in viitor modernizat

sau e mai bine fara cinematografe?
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde misu » Mar Noi 30, 2004 11:40 pm

ceva pentru Aiud! hmmm ...

pe 1 Decembrie , transport la Alba Iulia
in cetate, chiar la locul faptei
plecare din ora in ora
intersectia din Micro III
confortul unui bus Mercedes
pret acceptabil

suna bine pentru aiudeni ?
misu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ada rus » Joi Dec 02, 2004 11:54 am

robilix scrie:300 mii / ora? ... whow ... nu stiam ... dar mi se pare scump, orice ai putea face in acea ora.

Tariful de 300.000 lei/ora nu se percepe pe persoana. De pilda, daca zece oameni vor sa joace fotbal, fiecare plateste 30.000 lei din tariful total de inchiriere. La fel se intampla si cu amatorii de basket, volei, handbal.
Sala de sport este complet dotata: vestiare si bai amenjate, apa calda si caldura non-stop. Suprafata de joc este covor PVC de tip Grabo, prin urmare sala de sport indeplineste toate conditiile unei sali de sport ultramoderne, iar acest lucru poate fi oricand confirmat de aiudenii care o inchiriaza frecvent si care s-au declarat foarte multumiti de serviciile oferite.
Ada Rus, consilier Relatii Publice, Primaria Aiud
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Joi Dec 02, 2004 1:06 pm

am inteles, asa da, este un pret acceptabil atunci

exista e prezentare a acestei sali undeva? e posibil sa fie fotografiat in detaliu?
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde kinsey » Joi Dec 02, 2004 11:48 pm

offtipic: am impresia ca "ada rus" s-a inregistrat numai sa raspunda la postul cu sala de sport. Probabil face parte dintr-o echipa de zgomote PSD. Din ce am auzit eu, in tzara salile de sport nu is terminate, au doar cate un cos de baschet samd. Despre asta din aiud stiu doar ca se afla undeva la marginea orasului, inaccesibil. Totusi as vrea sa vad o prezentare pe internet a acestei sali. Totusi de vine incalzirea non-stop?.. Banii publici cumva?

apropo, din nou offtopic: stiati ca 60% din PIB-ul romaniei il reprezinta datoriile catre stat ? ..Adik daca toti si-ar plati datoriile, nu ar exista destui bani in Romania..
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot