left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

AiudOnline pe ProTV

Nu iti place ceva? Ai gasit o eroare? Spune-o aici ...

AiudOnline pe ProTV

Mesajde robilix » Lun Oct 06, 2003 12:39 am

AiudOnline a fost prezentat la emisiunea ".ro" de pe ProTv, sambata 4 octombrie 2003.

Daca am inteles bine emisiunea va fi in reluare joi, 9 octombrie 2003 incepand cu orele 11.15.

A vazut cineva emisunea? Eu nu :(
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mar Oct 07, 2003 11:37 am

Asta e o veste buna. daca voi nu ati vazut, pai cum sa vedem noi... ?:-)
Felicitari tuturor care au construit si construiesc site-ul!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

felicitari

Mesajde nickthekid » Mar Oct 07, 2003 10:20 pm

Catre echipa care a construit site-ul:
Daca ati reusit sa atrageti atentia unei emisiuni de calibru, inseamna ca acest site merita cunoscut si de altii romani si aiudeni de pretutindeni. Va felicit si va urez succes in continuare. Sa fie cel mai frumos site din Ardeal in viitor!
nickthekid
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde robilix » Dum Noi 09, 2003 5:07 am

am gasit textul prin care a fost prezentat AiudOnline la emisiune:

"aiudonline

Aiudeni. Asa se numesc locuitorii orasului Aiud, chiar daca suna un pic funny. Ei bine, aiudenii de pretutindeni se pot bucura de un site numai al lor, care se numeste aiudonline.ro. În Aiud nasc multe frumuseti, pe care le puteti verifica la sectiunea Fata de pe Aiudonline. În miniconcurs candideaza mai multe fete, pentru care puteti vota. Tot aici puteti vedea o galerie foto cu panorame ale orasului, si de asemenea, puteti trimite felicitari virtuale cu imagini din Aiud. Daca se întâmpla sa va fi nascut pe aici, si acum duceti un trai linistit undeva în Miami, aveti la dispozitie si un forum pe care sa va reîntâlniti cu colegii de liceu care n-au avut aceeasi bafta."
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Dum Noi 09, 2003 1:47 pm

Da, o prezentare tipica pt cei care fac jurnalism comercial. Nu s-a mentionat nimic despre pozele valoroase despre imprejurimile Aiudului (fara suparare- mi se pare mai importanta o imagine despre traditii locale si monumente decat poze de la chefuri sau absolvirea liceului), despre cultura si forum locul unde intr-adevar aiudenii discuta mai substantial. Cat despre aiudenii care au plecat sa traiasca in Miami "linistiti" este un alt mod eronat de a vedea si deforma realitatea. Fiti siguri ca linistea respectiva se plateste cu ore nenumarate de truda si efort necontenit de a mentine o reputatie buna si a propaga in lume ideea ca romanii sunt mai mult decat ceea ce prezinta televiziunile de proasta calitate. Imi inchipui restul reportajului, din moment ce inceputul rateaza esenta. Oricum, daca muncim bine site-ul va putea fi promovat la justa lui valoare. :-)Nu a vazut nimeni restul materialului difuzat?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Noi 10, 2003 6:23 pm

din pacate n-am vazut emisiunea nici eu.
cam superficial, intradevar. :o
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ioan » Mie Noi 12, 2003 9:18 am

Eu cred ca este o opinie pe care o putem accepta sau nu. Nu-i putem cere unui post comercial/unei emisiuni comerciale sa fie dupa chipul si asemanarea noastra. La urma urmei, aiudonline este un "amalgam", iar "linistitul din Miami" dupa ce isi clateste ochii prin/ de pe online, poate lectura si pagina de cultura aiudeana(dupa sau inainte de folosire). Oare chiar suntem mai buni decat ne vad ceilalti ? Oare lucrurile pe care nu le acceptam/le acceptam mai greu de pe aiudonline nu sunt tot "bucatica" din imaginea noastra ? Cat despre "nelinistitul din Miami" care se lefaie cu/la soare numai de bine, e alternativa lui "intelectuala" si nu numai...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Noi 12, 2003 11:27 am

Da, aici depinde de noi se ne promovam ca un colectiv sau ca autori individuali de material individual. Contributia mea poate fi vazuta parte din online, dar incerc sa ma delimitez de ceea ce nu ma reprezinta sau nu vreau momentan sa reprezint. Mesajul celor de la Protv e deranjant in ideea ca daca ei vad comercial lucrurile , atunci isi inchipuie ca asa suntem si noi aici: simpletoni fara suflet care au dat in moda chatului si ce bine ca mai vedem un funduletz de minora sa ne incalzeasca imaginatia stinsa de atata cules de portocale...Robi a avut intr-adevar idei bune, in sensul de practice (la fel e laudabil si faptul ca s-a gandit sa aduca horoscop- e o reteta sigura de a-si aduce cititori, nu trebuie nimic original decat sa preia ceea ce scrie Acvaria si aiudenii, care negau cu ferocitate interesul pt asa ceva intr-un poll sunt sigura ca se vor plimba si prin aceasta sectiune. Si eu o sa ma plimb, de ce nu? E divertisment.)Dar este mai mult, in actiunile si ideile tuturor care au contribuit la cladirea acestui site. Eu asa cred si sper- ca toti vrem mai mult.Nu, Ioan?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Vin Noi 14, 2003 8:45 am

Modul in care a fost prezentat aiudonline apartine realizatorului emisiunii respective. Teoretic emisiunea se adreseaza unui public tinta iar realizatorul isi "adapteaza" comentariul dupa chipul si asemanarea...
Eu cred ca de multe ori si publicitatea "negativa" - nu este cazul aici - poate sa aduca unele "servicii" daca este folosita reactia de dupa, inteligent...
Nu cred ca trebuie sa ne indignam prea des, dar cred ca trebuie sa gasim "portite" prin care sa-i invitam sa ne cunoasca si sa-si spuna cinstit parerea despre aiudonline. Nu cred ca trebuie sa fim "scortosi", sa ne ascundem in turnulete de fildes sau alte materiale refolosibile.
si inca ceva : Eu ca individ nu trebuie sa ma identific cu nimeni, dar daca am acceptat sa fiu undeva, candva, am sa respect si pozitia/opinia celorlalti (chiar daca uneori o critic si asta pentru ca nu critica este baza ignorantzei)...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Noi 16, 2003 12:19 am

Asa e, Ioan. Bine macar ca mai striga cineva sub geamul turnuletzului de fildes, altfel pierd simtul realitatii! ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

E un Pas inainte

Mesajde Rami » Mar Noi 18, 2003 12:52 am

Prin Accesul internetului in aiud s-au descis portzi in afara orasului si comunicatzii mult mai eficiente .. rapide in toata lumea
pana acuma .. noi am putut vedea ce este in afara tzarii si cum se prezinta anul "2004" in occident .. dar ei nu au avut ocazia si nici posibilitatea de a vedea unele mici locuri in romania care reprezinta atat de mult e ceva uluitor
Multumesc mult Robi
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde levynagy » Sâm Noi 29, 2003 1:07 am

Hm...detine oare omul modern un suflet comercial? Pentru ca trebuie sa existe unul, de vreme ce oamenii consuma zilnic portii intregi de energie pentru a-si vinde sau a-si cumpara o imagine. Oricum, sa nu uitam ca nu totul poate fi cumparat sau exprimat...

Da...Aiudul pare destul de eclipsat in starea actuala a lumii - si este si el atins de criza globala economica dar si spirituala. Totusi, robilix, ajutat si de colaboratorii sai, a stiut sa arate celor care au ochi sa vada fatzetele multiple ale orasului nostru: unele infrumusetzate ce-i drept... Important este sa pastrezi echilibrul: site-ul are o parte comerciala (reclame, horoscop, concursurile, unele discutii de pe forum) dar si alta culturala de bun gust (forum-ul in ansamblu, informatiile despre istoricul asezarii plus rubrica cu artistii, fotografiile urbane, lipsesc poate cele cu peisaje - aviz amatorilor!).

Mare dreptate are Rami cu aiudonline-ul ca fereastra deschisa spre aiudenii din strainatate, insa acele "mici locuri in Romania care reprezinta atat de mult" nu sunt promovate de catre cei care sunt platiti sa faca asta, asa ca vor disparea cu timpul, mai ales de pe lista preferintelor turistilor care ar putea da un impuls financiar Aiudului. Rusine!
In search for the truth...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Dec 02, 2003 1:25 am

rami ai dreptate, nu multe orease de dimensiunea aiudului au posibilitatea de acces la net cum are aiudul.

cam putini colaboratori :) poate in viitor vor fi mai multi, mi-ar ajuta enorm. si acum am o groaza de materiale adunate ... care urmeaza sa le pun.
numai in weekend am participat la 3 evenimente
1. expozitia caucaz 2003 de la galeriile inter-art
2. vizita stolojan + furdui iancu
3. 1 decembrie, parada militara alba iulia

eu nu pot fi tot timpul cand se intampla ceva in aiud acolo. ar fi bine cineva cu camera digitala, ar fi bun cineva care sa adune stiri despre evenimentele din aiud (cu noutatile culturale stam bine multumita lui ioan). din statisticile mele vad ca foasrte multa lume vine si citeste articolele de stiri, putine, pe care le avem. lumea e interesata de ce se intampla in aiud, mai ales cei de afara.

reclamele au scop de a aduce noi vizitatori pe site (un fel de banner exchange). nu sunt reclame platite. ziarul unirea are reclama cu aiudonline pe pagina.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mie Dec 03, 2003 12:57 am

Da, e buna relationarea cu "Unirea" si in ast caz au si ei de profitat, caci site-ul lor nu arata asa grozav ca al nostru! :-) Stirile lumii concrete sunt necesare tuturor cetatenilor aiudeni, in lipsa unui cotidian sau macar saptamanal ziar cu informatii locale serioase. Cultura e punctul forte ce-i drept, insa aceasta are calitatea atemporalitatii- oricand, oriunde e valabila si apreciata, netrebuind sa informeze despre realitati presante.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde kinsey » Mie Dec 03, 2003 1:43 am

Pro TV sucks ... chiar serios ... nu intereseaza pe nimeni ca nustiuce pisici au atatcat o femeie, sau ca un retardat si-a violat vaca, dupaia bunica si alte chestii de genu ... prezinta stirile sa isi faca *Rating* ... | bine ca macar ne-o dat site-ul pe post

:evil:
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde tuti » Vin Dec 05, 2003 11:34 pm

Hmmmm , Robi , cate persoane lucreaza sau au lucrat la acest site ? :lol: ... , eu credeam ca esti singur :D
Harry, that`s my name!
tuti
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Sâm Dec 06, 2003 7:52 pm

Robi a creat un topic numit "Credits Aiudonline" unde mentioneaza pe cei care au contribuit majoritar la constructia site-ului, cu poze, subiecte, design-ul site-ului, informatii, alte site-uri care s-au alaturat, linkuit cu acesta. E un site care se refera la aiudeni, asadar la o comunitate si e facut de catre mai multe persoane. Suntem intr-adevar in cautare de noi colaboratori, Robi se ocupa de marea parte (administrarea site-ului si alte chestii despre care mai bine detaliza el), eu de pilda agit forumul (in ultima vreme am cam avut si alte treburi:-)) cu subiecte, articole scrise personal (munca deci!), Ioan reprezinta "Aiudul Literar", samd. Eu consider ca si tu esti o parte activa si care aduce un plus site-ului prin faptul ca te intereseaza sa raspunzi. Daca adaugi eventual si o lucrarica la mail art- "Craciunul tau" atunci chiar esti un membru demn de aprecieri! ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde tuti » Sâm Dec 06, 2003 11:06 pm

Referitor la "lucrarica" "craciunul tau" , sa stii ca deja am vorbit cu robi , si cred ca voi "ajuta" si eu cu ceva ... dar sa vedem ce o sa iasa .... :lol:
asai robi ? :pc: sper sa nu "comenteze " nimeni negativ , acele lucrari fiind vorba de o gradinita :wink: sau mai bine nu ?
Harry, that`s my name!
tuti
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Dec 07, 2003 12:10 pm

Eh, stai linistit! Poate bag eu vreo remarca mai acida, ;-), insa de aceasta soarta are parte orice lucrare, inclusiv a mea. Sunt simple remarci, unele subliniind calitatile lucrarilor, altele deficientele lor , ma rog...Sunt sigura ca si o soseta sparta poate face o capodopera daca explica vizual cum ca , sarbatoarea Craciunului pt unii e mai inconsistenta decat pt altii. Ei, na- am dat si eu un exemplu cu ce as fi facut eu probabil daca ma mai aflam acasa in Ro, la asta ora. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Dum Dec 07, 2003 7:42 pm

depinde ce intelegi tu prin "au lucrat la acest site" :)

site-ula fost creat de mine, am luat domeniul, am luat hosting (am avut hosting asigurat si de 2 firme). in timp au aparut aiudeni care (si nu numai aiudeni) au ajutat cu informatii si cu traduceri.

crearea efectiva a site-ului a fost facuta de mine si de cei doi programatori amintiti la "credits". dezvoltarea ei prin informatii se poate face numai prin toti aiudenii care participa ... altfel as vorbi singur :!:

forumul poate vi se pare cel mai animat, unde participati si voi ... dar nu numai. din statisticile mele vad si alte parti ale AiudOnline care sunt vizitate des: felicitarile (peste 200 de felicitari au fost trimise intr-o luna), aiudeni de peste tot, galeria foto, cultura aiudeana ...

fara informatii noi AiudOnline ar fi acelasi in fiecare zi ... de ce ar mai reveni cineva daca ar fi aceasi prezentare ca si ieri, fara nici o noutate :?: :idea: :?:
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Înapoi la Sugestii, reclamatii privind pagina